Rozmiar: 12800 bajtów

FAQ (Frequently asked questions)


Czy za zabieg endoprotezoplastyki trzeba płacić ?

NIE. Jeżeli jesteś ubezpieczony, opłacasz składki zdrowotne - możesz mieć wykonany zabieg w ramach ubezpieczenia NFZ, czyli całkowicie bezpłatnie. Czasami trzeba będzie jednak trochę na taki zabieg poczekać. Jest to uzależnione od rodzaju operacji oraz stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych- sprawy takie traktowane są zawsze indywidualnie.

Czy przy operacji w ramach ubezpieczenia NFZ otrzymam taką samą endoprotezę jak przy odpłatnym zabiegu ?

TAK. Generalnie NFZ nie określa rodzaju implantu który można założyć. Rodzaj endoprotezy zależy od lekarza operującego. Także implanty pokrywane tytanem czy hydroxyapatytem są refundowane przez NFZ.

Obecnie zabiegi ortopedyczne wykonywane są w wielu szpitalach i wykonują je różni lekarze. Czy jest to ważne jaki w jakim szpitalu będę miał operację i kto będzie zabieg wykonywał?

Bardzo ważną rzeczą jest aby zabieg wykonywał doświadczony lekarz ortopeda, który ma już za sobą co najmniej 100 operacji. Te zabiegi muszą być wykonane bardzo dokładnie- od tego zależy trwałość endoprotezy. Czasem warto zabieg zrobić odpłatnie, ale przez doświadczonego chirurga- ortopedę niż narazić się na ryzyko wczesnego obluzowania imlantu- i na kolejną operację. Warto wykonać zabieg w jednoprofilowym szpitalu, gdzie nie wykonuje się tzw. brudnych zabiegów- wtedy ryzyko zropienia endoprotezy będzie mniejsze. O doświadczeniu autora możesz poczytać tutaj

Mieszkam w Lubartowie, czy mogę mieć u Pana wykonany zabieg na biodrze nieodpłatnie w ramach NFZ ?

TAK. Obecnie NFZ nie stosuje rejonizacji. Nie ma żadnych przeszkód aby wykonać operację na NFZ w Poznaniu.

Czy rodzaj użytej endoprotezy ma wpływ na jej trwałość ?

TAK. Obecnie bardzo dużo firm produkuje implanty i to doświadczony ortopeda winien podpowiedzieć które impanty są sprawdzone i do których można mieć zaufanie. O najlepszym doborze impalntów możesz poczytać tutaj.

Mam od 3 mies rwę kulszową i dotychczasowe leczenie nie pomaga lub skutkuje na krótko. Czy taką dolegliwość można leczyć inaczej np. operacyjnie ?

Rwa kulszowa jest zwykle objawem schorzenia krążka międzykręgowego. W 97% leczy się ją zachowawczo, a tylko 3% wymaga leczenia operacyjnego. Wskazaniem do operacyjnego leczenia jest protruzja (wysunięcie) dysku powodujące ucisk korzeni nerwowych wraz z współistnieniem objawów klinicznych. O ewentualnym leczeniu operacyjnym decyduje lekarz prowadzący leczenie. Dobrze jeżeli leczenie zachowawcze prowadzi ortopeda lub neurochirurg zajmujący się także leczeniem operacyjnym takich schorzeń.

Czy to prawda że leczenie operacyjne haluksów wiąże się z długimi bólami po operacji, a po kilku latach i tak haluksy nawracają ?

NIE. Obecne techniki operacyjne umożliwiają skuteczne leczenie paluchów koślawych, a bóle są niewielkie i można je łatwo likwidować odpowiednimi lekami. Przy dobrze wykonanym zabiegu nie powinno być nawrotów.

Mam drętwienia palców lewej ręki od pół roku a w nocy budzi mnie czasem ból całej kończyny. Mój lekarz prowadzący twierdzi, że jest to spowodowane zmianami w szyjnym kręgosłupie (co potwierdza Rezonans Magnetyczny). Jak to leczyć?

Możliwe że cierpi Pan na jeden z zespołów uciskowych nerwów obwodowych. Proponuję wybrać się do ortopedy aby zweryfikował diagnozę. Więcej o zespołach uciskowych poczytasz tutaj.

Córka ma skoliozę 45 stopni. Czy leczeniem gorsetami i ćwiczeniami można to skrzywienie zmniejszyć lub zlikwidować ?

Leczenie gorsetowe co najwyżej zatrzymuje progresję (postęp) skoliozy, a raczej nie należy się spodziewać jej zmniejszenia. Przy 45 stopniach skrzywienia należy już rozważyć leczenie operacyjne. Więcej o leczeniu skolioz poczytać możesz tutaj.

Nie miałem nigdy urazu kolana a coś mi w nim ostatnio przeskakuje i czasem blokujue kolano. W USG nic nie wyszło. Czy jest możliwe że mam uszkodzoną łąkotkę?

TAK. Znaczna część pacjentów z uszkodzeniem łąkotki nie podaje urazu w wywiadzie. USG niestety nie jest zbyt dokładnym badaniem w diagnostyce stawu kolanowego. Najdokładniejszym badaniem (i jednocześnie leczeniem) jest artroskopia stawu kolanowego.

strona główna